2020 m. Rugsėjo 19 d.
Vieta: Liepojos „Didžiojo gintaro“ koncertų salė
Fortepijonas Lukas Geniušas
Orkestras Liepojos simfoninis orkestras
Orkestras Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
Dirigentas Gintaras Rinkevičius

KONCERTO PROGRAMA

F. Chopin. Koncertas fortepijonui Nr. 1 e-moll, op. 11
R. Strauss. „Alpių simfonija“, op. 64

***
Maestro Gintaras Rinkevičius kviečia klausytojus į savo vadovaujamo Liepojos simfoninio orkestro sezono pradžios koncertą įspūdingoje Liepojos „Didžiojo gintaro“ koncertų salėje. Koncerte skambės ypatinga programa – pianistas Lukas Geniušas ir didingoji Richardo Strausso (1864–1949) „Alpių simfonija“.

„Muzika – jausmų ir emocijų menas, o R. Strausso „Alpių simfonija“ – genialus to pavyzdys“, – sako maestro Gintaras Rinkevičius, pristatydamas savo vadovaujamo Liepojos simfoninio orkestro sezono pradžios koncertą, kuriame taip pat dalyvaus Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantai. „Iš pažiūros panteistiškai piešiamas pasivaikščiojimo Alpėse vaizdas iš tiesų yra didžiulė, metaforiška jausmų, emocijų ir dvasios išgyvenimų visuma. Tai yra fantastiškai gražus kūrinys – jis apima labai didelį jausmų spektrą ir visą žmogaus gyvenimą nuo gimimo iki mirties. Saulė patekėjo ir nusileido – rodos, praėjo viena diena Alpėse, o iš tiesų – tai visas žmogaus gyvenimas“, – pasakoja G. Rinkevičius.

Būdamas vos 15-os, R. Straussas patyrė dramatišką įvykį – per žygį kalnuose jį užklupo milžiniška audra, su šaknimis varčiusi medžius ir svaidžiusi uolienas žygeiviams į veidus. Sukrėstas kompozitorius savo patirtus išgyvenimus po kelionės užrašė muzikiniuose eskizuose, tačiau jiems išvysti scenos šviesą nebuvo lemta – laikui bėgant eskizai tiesiog dingo. Prireikė beveik 40-ies metų, kad R. Straussas grįžtų prie kadaise pradėto darbo. 1899 m. buvo sukurti pirmieji simfonijos natų juodraščiai, iš pradžių pavadinti „Menininko tragedija“. Tačiau galutinai užbaigti kūrinį jau „Alpių simfonijos“ pavadinimu R. Straussą paskatino jo gero draugo, austrų kompozitoriaus Gustavo Mahlerio (1860–1911) mirtis, atvedusi prie gilesnių gyvenimo kelionės ir prasmės apmąstymų.

„Alpių simfoniją“ sudaro 22 epizodai, perteikiantys kelionės Alpėse paveikslą nuo aušros iki sutemų. Maestro G. Rinkevičiaus teigimu, kiekvienas pasivaikščiojimo Alpėse epizodas atitinka tam tikrą žmogaus gyvenimo kelionės etapą. „Pavyzdžiui, aušra, saulės patekėjimas simbolizuoja žmogaus jaunystę ir jėgą, brovimasis per krūmus ir brūzgynus kalba apie gyvenimo klystkelius, klaidas, kurių visi padarome. Iš esmės, „Alpių simfonija“ yra gilus filosofinis kūrinys apie žmogaus būtį ir dvasią, apie tai, kam, apskritai, reikalingas žmogus ir jo gyvenimas“, – sako G. Rinkevičius.

Simfonija įspūdinga ne tik savo muzikiniu ir filosofiniu turiniu, bet ir milžiniška simfoninio orkestro sudėtimi. „Tai – labai didelis iššūkis simfoniniam orkestrui. Šiam kūriniui ypač reikalinga gera salė ir puiki akustika, nes viskas turi skambėti taip, lyg būtų aidas kalnuose“, – sako Lietuvos valstybinio ir Liepojos simfoninių orkestrų meno vadovas ir vyr. dirigentas G. Rinkevičius.