Gegužės 9 d. LVSO koncertų salėje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, dovanoja išskirtinį vakarą fortepijono muzikos gurmanams. Šįsyk vienoje scenoje pirmą kartą susitiks publikos itin mylimi fortepijono virtuozai Petras Geniušas ir Alexanderis Paley’us.
Pianistas Petras Geniušas (Simono Lukoševičiaus nuotr.)
Koncerte skambės net trys pianistų pokalbiai dviem fortepijonais kartu su maestro G. Rinkevičiaus diriguojamu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. Vakarą pradės Wolfgango Amadeuso Mozarto (1756–1791) Koncertas dviem fortepijonams ir simfoniniam orkestrui. Kitaip nei kituose savo koncertuose, kuriuose muzikinį dialogą kuria solistas su orkestru, šiame opuse W. A. Mozartas į pirmą planą iškelė pianistų dialogą. Muzikinį pasakojimą kūrinyje atskleidžia virtuoziniai fortepijonų pasažai – abi solo partijos šiame koncerte lygiavertės, o orkestrui suteikiamas akompaniatoriaus vaidmuo.
Pianistas Alexander Paley (Dmitrijaus Matvejevo nuotr.)
Antroji skambės žymioji Camille’io Saint-Saënso (1835–1921) siuita „Žvėrių karnavalas“, kurią kompozitorius parašė 1886 m., po itin nesėkmingo koncertinio turo Vokietijoje. „Žinau, kad turėčiau dirbti ties savo Trečiąja simfonija, bet rašyti šį kūrinį – taip smagu!“ – rašė kompozitorius. Vis tik iki pat savo mirties C. Saint-Saënsas neleido „Žvėrių karnavalo“ atlikti viešai, bijodamas, kad siuitos lengvabūdiškumas pakenks jo, kaip rimto kompozitoriaus, vardui. „Žvėrių karnavalas“ pirmą kartą viešai buvo atliktas 1922 m. ir... tapo vienu iš populiariausių C. Saint-Saënso darbų.
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, meno vadovas ir vyr. dirigentas maestro Gintaras Rinkevičius (Simono Lukoševičiaus nuotr.)
Vakarą užbaigs garsusis Francis Poulenco (1899–1963) Koncertas dviem fortepijonams ir orkestrui, kuris dar apibūdinamas kaip ankstyvojo kompozitoriaus kūrybos laikotarpio viršūnė. Kūrinyje jaučiama tradicinės Balio ansamblinės muzikos – gãmelano – įtaka, jame panaudoti džiaziniai efektai primena M. Ravelį, o pradžios tema neabejotinai persmelkta W. A. Mozarto kūrybos.
Maestro Gintaras Rinkevičius (Simono Lukoševičiaus nuotr.)
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „Petras Geniušas ir Alexander Paley: du fortepijonai“ įvyks 2025 m. gegužės 9 d. 19 val. LVSO koncertų salėje. Dirigentas maestro Gintaras Rinkevičius. Bilietus platina LVSO koncertų salės kasa ir Bilietai.lt. Orkestro generalinis rėmėjas – „Embank“, mecenatas – advokatų kontora „Cobalt“.